Ortodonta i dentystyka
Just another WordPress site

Kłopoty z aparatem ortodontycznym

Posted in Uncategorized  by admin
September 19th, 2019

z11325806K,Kamien-nazebny-jest-tak-twardy--ze-higienistka-sto[1]Jeśli należycie dbamy o higienę oraz aparat ortodontyczny to nie powinniśmy mieć żadnych kłopotów. Jeśli jednak nastąpi niespodziewana “awaria” i aparat powoduje kłopoty oraz dyskomfort w noszeniu, to zanim udamy się do gabinetu ortodontycznego możemy spróbować sami sobie udzielić pierwszej pomocy.

Do najczęstszych kłopotów związanych z noszeniem aparatu ortodontycznego należą:

1) Otarcia śluzówki jamy ustnej

W przypadku otarć należy najpierw zlokalizować element aparatu, który powoduje otarcia (najczęściej są to okolice pierścieni lub ustawione nieprawidłowo zamki na zębach), a następnie okleić go specjalnym woskiem. Jeśli wosk się zetrze, zmyje lub zje to nakładamy go ponownie. Otarcie przepłukujemy wodą utlenioną i smarujemy maścią np. sacholem lub solcoserylem, które dostępne są w aptece bez recepty.

2) Odklejenie zamka

Taka awaria nie wymaga natychmiastowej reakcji, możemy z nią poczekać do kolejnej wizyty u ortodonty. Jeśli odklejony zamek drażni śluzówkę to możemy zdjąć ligaturę i wyplątać z aparatu.

3) Wystający drut

Jeżeli nie możemy natychmiast skontaktować się z ortodontom, to najprostszym sposobem będzie przycięcie wystającej końcówki drutu. W tym celu należy użyć cążek, którymi przycinamy ostrożnie drut, możliwie jak najbliżej zamka lub pierścienia.

4) Ból zębów po założeniu aparatu

Należy unikać jedzenia twardych pokarmów, w przypadku dużego dyskomfortu można zażyć lek przeciwbólowy.

 

 

No Responses to “Kłopoty z aparatem ortodontycznym”

  1. Mental Says:

    Mój mąż ma dużo papryki w swojej diecie

  2. Olaf Says:

    [..] Cytowany fragment: suplementy[...]

  3. Riff Raff Says:

    Oczywiście poszłam po drugą opinię, żeby potwierdzić pierwszą

Powiązane tematy z artykułem: